Idag presenteras överenskommelsen mellan M, Fp, C, Kd, S och Mp om hur friskolorna ska regleras i framtiden. Vänsterpartiets utbildningspolitiska talesperson Rossana Dinamarca kommenterar det:
– Resultatet är en stor besvikelse. Skattemedel kommer att fortsätta gå till vinst istället för till utbildning och riskkapitalbolag tillåts fortsätta ha hand om våra skolor. Det kommunala veto som det har talats om blev det ingenting av.
– Jag vill att varje elev ska kunna lita på att skolan inte styrs för att tjäna pengar åt ägarna. Därför behöver vi sätta stopp för vinstutdelningen, de regleringar som föreslås av kommittén är tandlösa.
Kontakt
Rossana Dinamarca, utbildningspolitisk talesperson Vänsterpartiet: 070-254 24 15
Vänsterpartiets presstjänst: 070-620 00 64

För att ge dig den bästa upplevelsen använder vi tekniker som cookies för att lagra och/eller få åtkomst till information på din enhet. Om du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data, såsom surfbeteende eller unika identifierare, på denna webbplats. Om du inte samtycker eller väljer att återkalla ditt samtycke kan vissa funktioner påverkas negativt.