Hoppa till huvudinnehåll

Lägenheter är inte bröd, Sverige är inte Sovjet

Under efterkrigstiden, med stark hyresreglering och statlig bostadsfinansiering, byggdes det dubbelt så många bostäder varje år som det görs nu i den nyliberala eran. Vad högerpartierna än säger så är det inte regleringar av marknaden som skapat bostadsbristen i Sverige. Att införa marknadshyror kommer gynna fastighetsägarna, men inte bidra till att det byggs fler bostäder.

Om detta skriver Ali Esbati, Vänsterpartiets arbetsmarknadspolitiska talesperson, i webbtidningen Arbetsvärlden.

“I modern svensk historia sammanfaller problemen med bristande tillgång till lämpliga bostäder tämligen exakt med att den offentliga bostadspolitiken rullats tillbaka med förhoppningen om att marknadsaktörer ska klara biffen.“

Läs mer om hur marknadshyror hotar att drabba både hyresgäster och samhället i stort, om hur finansministern kan göra verklighet av sitt löfte om att avveckla nyliberalismen och om hur högerns jämförelser med sovjetiska brödköer fördummar debatten här:

Lobbyn för marknadshyror påminner om den för välfärdsvinster