sida

Riksdagsgruppen

Gruppledare

Mia Sydow Mölleby
Ledamot i konstitutionsutskottet, ledamot i krigsdelegationen, ledamot i Riksrevisionens parlamentariska råd
[email protected]
08-786 60 11, 070-633 71 89


Riksdagsledamöter

Ulla Andersson
Ledamot i finansutskottet, ledamot i styrelsen för Riksbankens jubileumsfond
[email protected]

Nooshi Dadgostar
Ledamot i socialförsäkringsutskottet, ledamot i Krigsdelegationen, ersättare i EU-nämnden
[email protected]
073-669 49 91

Lorena Delgado Varas
Ersättare i näringsutskottet, ersättare i socialutskottet, ledamot i Nordiska rådets svenska delegation
[email protected]

Ali Esbati
Ledamot i arbetsmarknadsutskottet, ersättare i konstitutionsutskottet, ledamot i Riksbanksfullmäktige
[email protected]
08-786 50 22, 073-370 64 26

Ida Gabrielsson
Ersättare i finansutskottet, ersättare i skatteutskottet
[email protected]

Hanna Gunnarsson
Ledamot i försvarsutskottet, ersättare i justitieutskottet
[email protected]

Tony Haddou
Ledamot i skatteutskottet, ersättare i finansutskottet
[email protected]
072-467 61 38

Jens Holm
Ledamot (ordförande) i trafikutskottet, ledamot i EU-nämnden, ersättare i miljö- och jordbruksutskottet
[email protected]
070-825 08 89

Christina Höj Larsen
Ersättare i socialförsäkringsutskottet, ersättare arbetsmarknadsutskottet
[email protected]

Momodou Malcolm Jallow
Ledamot i civilutskottet, ersättare i kulturutskottet, ledamot i Europarådets svenska delegation
[email protected]

Lotta Johnsson Fornarve
Andre vice talman, ersättare i försvarsutskottet, ersättare i utrikesutskottet, ersättare i Nordiska rådets svenska delegation
[email protected]
072-538 39 47

Amineh Kakabaveh
[email protected]
08-786 55 46, 076-130 12 36

Maj Karlsson
Vice gruppledare, ersättare i socialutskottet, ersättare i civilutskottet, ledamot i Krigsdelegation
[email protected]
072-538 33 50

Birger Lahti
Ledamot i näringsutskottet, ersättare i miljö- och jordbruksutskottet
[email protected]
070-209 96 73

Yasmine Posio
Ersättare i utrikesutskottet, ledamot i OSSE-delegationen
[email protected]
076-835 43 28

Daniel Riazat
Ledamot i utbildningsutskottet, ledamot i Nordiska rådets svenska delegation
[email protected]

Karin Rågsjö
Ledamot i socialutskottet
[email protected]
070-216 07 61

Elin Segerlind
Ledamot i miljö- och jordbruksutskottet
[email protected]

Jonas Sjöstedt, partiordförande
Partiordförande, ledamot i Utrikesnämnden, ledamot i Krigsdelegationen, ersättare i EU-nämnden, ersättare i Nordiska rådets svenska delegation
[email protected]

För journalister, se presskontakter

Håkan Svenneling
Ledamot i utrikesutskottet, ersättare i skatteutskottet
[email protected]
070-001 85 00

Ilona Szatmari Waldau
Ersättare i utbildningsutskottet, ersättare i näringsutskottet, ersättare i EU-nämnden
[email protected]

Jon Thorbjörnson
Ersättare i civilutskottet, ersättare i kulturutskottet
[email protected]

Jessica Thunander
Ersättare i justitieutskottet, ersättare i trafikutskottet
[email protected]

Vasiliki Tsouplaki
Ledamot i kulturutskottet (vice ordförande), ersättare i trafikutskottet
[email protected]

Ciczie Weidby
Ersättare i arbetsmarknadsutskottet, ersättare i socialförsäkringsutskottet
[email protected]

Linda Westerlund Snecker
Ledamot i justitieutskottet, ersättare i utbildningsutskottet
[email protected]
070-914 07 76

Jessica Wetterling
Ersättare i konstitutionsutskottet, ledamot i valprövningsnämnden
[email protected]