Vänsterpartiets kongress 2022

Mellan 4-6 februari 2022 håller Vänsterpartiet sin 44:e kongress. Kongressen kommer att genomföras digitalt, enligt beslut av partistyrelsen under lördagen den 15 januari. Mer information har skickats ut till ombuden och ny dag- och arbetsordning kommer att tas fram och läggas ut här.
I rådande läge finns det inte förutsättningar att på ett smittsäkert sätt samla de hundratals personer från hela landet som utgör en kongress på en och samma plats. De långa resor som många av deltagarna skulle behöva göra är också ett problem.
Partistyrelsen beslutade att kongressen istället genomförs i helt digital form 4-6 februari.
Samma datum som tidigare bestämts gäller för kongressen: 4-6 februari. Information om exakta start- och sluttider kommer att finnas tillgängligt på https://www.vansterpartiet.admaxstage.com/kongress2022/ i takt med att det är klart.
Eftersom det är en valårskongress prioriterar partistyrelsen att valplattformen behandlas och det är också på valplattformen de flesta motioner kommit in, 394 av totalt 557 motioner. Utöver valplattformen föreslås också att partistyrelsens förslag på stadgeändringar samt inkomna stadgemotioner behandlas. Övriga motioner föreslås att de läggs till handlingarna.
Media kommer att kunna följa kongressen och bistås av personal. Hur det praktiskt ska organiseras kommer det information om så snart vi vet.
Kongressen är partiets högsta beslutande organ som består av 225 valda ombud som representerar våra partiföreningar över hela landet. På plats finns också partistyrelsen, valberedningen, revisorer och programkommission. Med övriga förtroendevalda, journalister och åhörare, centrala- och lokala funktionärer räknar vi med cirka 500 deltagare.
På valårskongressen kommer vi främst att diskutera förslaget till valplattform som skickas ut för motionsbehandling i höst. Vi kommer också att välja partiledare och partistyrelse som ska leda oss i valrörelsen.
Det kommer att bli underbart att äntligen få träffas och lägga upp arbetet inför valet och den tid som kommer efter. Vi har ett viktigt uppdrag att förhindra en blåbrun regering och sätta Sverige på rätt kurs med investeringar och ekonomiska reformer som gynnar alla, inte bara några få.
Aron Etzler, partisekreterare
Läs mer:
- PS förslag till Vänsterpartiets Valplattform 2022
- Reservationer på PS förslag till valplattform
- PS förslag till stadgeändringar
- Så här skriver du en kongressmotion
- Kallelse till Vänsterpartiets kongress 2022
- Partistyrelsens förslag till dagordning
- Nomineringsanmodan från valberedningen
- Partistyrelsens beslut om beredning av kongressens val av valberedning
- Partistyrelsens beslut om ombudsfördelning
- Partistyrelsens beslut om valordning för val av kongressombud